Důvěřuj, ale prověřuj

Prověřujte svoje obchodní partnery a předejděte riziku.

5. Obchodní partner je v insolvenčním řízení. Jak postupovat?

V části seriálu Insolvenční zákon a insolvenční rejstřík jste se dozvěděli, jaký je rozdíl mezi podáním insolvenčního návrhu a vyhlášením úpadku. Stručně řečeno:

 

  • Pokud je na obchodního partnera podán insolvenční návrh, musíte průběh sledovat a čekat co bude dál.
  • Dojde-li však už k vyhlášení úpadku, jednejte rychle. 

Pohledávku přihlaste včas 

V souvislosti s insolvenčním řízením obchodního partnera se především zajímejte o včasné přihlášení pohledávek. Přihlášky podejte hned po zahájení insolvenčního řízení. Případné rozhodnutí o úpadku obsahuje lhůtu, do které musí věřitelé své přihlášky podat.

 

Pozor! K později přihlášeným pohledávkám není přihlíženo

 

Pohledávky přihlásíte prostřednictvím formuláře, který je ke stažení na stránkách insolvenčního rejstříku. Udělejte to včas, jinak k vašim pohledávkám nebude přihlíženo.

 

Nejen odběratel může být insolventní

 

Insolvence může postihnout všechny druhy obchodních partnerů. I v těchto případech se vás bude insolvence nějakým způsobem týkat. Jaké situace mohou nastat? Čtěte dál.

 

Zaměstnanec v insolvenci

 

Pokud u zaměstnance dojde k oddlužení, z jeho mzdy budou pravidelně strhávány srážky. Mzdová účtárna by měla mít přehled o insolvenčních řízeních zaměstnanců.

 

Dodavatel v insolvenci

 

Když je v insolvenci dodavatel, pravděpodobně se musíte poohlédnout po jiném. Jde-li o strategického dodavatele, jednou z možností je počkat, zda proběhne reorganizace a provoz podniku se opět oživí. To je však nejisté. Jestliže vůči dodavateli v insolvenci máte finanční závazky, zůstávají nadále platné.

 

Konkurent v insolvenci

 

To není důvod k velkým starostem. Avšak taková insolvence vám v mnohém napoví. Přečtěte si dokumentaci k průběhu insolvenčního řízení vašeho konkurenta. Co všechno v ní můžete najít?

 

  • V insolvenčním návrhu mohou být pro poučení popsány příčiny vedoucí k insolvenci konkurenta.
  • Podívejte se na seznam pohledávek, identifikujte v něm zákazníky – odběratele konkurenta, s jejichž platební morálkou také můžete mít v budoucnu problém.
  • Z přihlášených pohledávek vyčtěte seznam dodavatelů a jejich cenovou politiku.

Co všechno lze vyčíst z insolvenčního návrhu čas od času píšeme v článcích na našem blogu. Chcete-li vidět pár zajímavých návrhů, přečtěte si třeba článek Insolvenční rejstřík a příběhy dlužníků.....

 

Pokud chcete vždy včas vědět, zda je váš odběratel, dodavatel či zaměstnanec v insolvenci, nahlížejte pravidelně do insolvenčního rejstříku na na portálu justice. V dnešní době existuje několik automatických monitorovacích služeb, které tuto práci dělají non-stop za vás. Poskytovateli služby jen předáte seznam IČ a rodných čísel. O nic dalšího už se nemusíte starat. Monitorovací služba pravidelné prověřování zařídí za vás.

 

Prohlédněte si ukázku emailového upozornění, že váš obchodní partner je v insolvenci.

Author: Pavel MacekWebsite: http://www.duverujaleproveruj.cz
Zakladatel a CEO služeb ověřování kredibility firem Creditcheck CZ, Creditcheck SK. Sleduje informace o firmách, hlavně o jejich bonitě.

Získejte všech 13 rad, jak prověřovat obchodní partnery. Vyplňte e-mail vpravo nahoře.

Tento článek je součástí 13dílného seriálu Důvěřuj ale prověřuj. Zájemcům postupně posíláme všechny díly. Vložte své jméno a e-mail vpravo nahoře. Získejte všech 13 rad ZDARMA ↑↑

Navíc dostanete také BONUS! Po zhlédnutí všech 13 dílů získáte celý seriál v přehledné podobě formou ebooku.

Nahoru
Copyright © 2019 Důvěřuj ale prověřuj. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.